MASIGNCLEAN101

En Kolay Yoldan Root Yapma


Her kullanıcı android cihazını özgür kullanmak ve özelleştirmek ister.Kimileri telefonunun garantisinin bitmesini bekler kimilerine ise root yapmak çok uçuk bir olay gibi görünür.Aslında oldukça kolaydır ve birçok yolu vardır.Bende sizlere en kolay yoldan root yapmayı anlatacağım.Öncelikle bilmeyenler için root'un ne olduğundan,root yapmanın yararlarından ve zararlarından bahsedeyim.

Root Nedir ?

Root,türkçede kök kelimesine karşılık gelir.Android cihazın sistem dosyalarının düzenlenmesine veyahutta kaldırılmasına yarar.Android cihazın içerisinde değişiklikler yapılmasına ve root izni gerektiren uygulamaların kullanılmasına olanak tanır.

Root'un Faydaları ?

Android cihazınıza özelleştirilmiş yazılım kurabilirsiniz.
Android maketinizdeki root gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz.
Cihazınızda yüklü gelen gereksiz uygulamalardan kurtulabilirsiniz.
Cihazınızdaki uygulamaları hafıza kartına taşıyarak depolama alanınızı genişletebilirsiniz.
Custom Recovery denilen özel kurtarma paketlerinden yararlanarak android cihazınızın recovery (kurtarma) alanını geliştirebilirsiniz.

Root'un Zararları ?

Android cihazınızın sistem dosyalarına rahatlıkla müdahale yapılabildiği için birçok cihaz üreticisi bu işlem sonrasında cihazı garanti dışı bırakabilir. Root yapılmış bir cihaza üretici yazılım güncellemelerini göndermeyebilir. Dikkatsiz bir android cihaz kullanıcısı iseniz zararlı bir uygulama yükleyebilir,cihazın normalden daha fazla zarar almasına yol açabilirsiniz.

Root hakkında gerekli bilgileri edinip,cihazı rootlamaya karar verdiyseniz hemen en kolay yoldan root yapmayı anlatayım.

En Kolay Yoldan Root Yapma

Öncelikle buraya tıklayarak KingRoot uyglamasını indirip cihazımıza yüklüyoruz ve açıyoruz.
Uygulama cihazımızda kısa bir tarama gerçekleştiriyor.
Ardından cihazda root yetkisinin bulunmadığını belirtiyor.
"Try Root" butonuna tıklayarak uygulamanın root yapmaya başlamasını sağlıyoruz.
Kısa bir bekleyişin ardından ekranda yeşil bir tik işareti beliriyor ve cihazımız root yetkisine kavuşuyor.

Hepsi bu kadar. Umarım yararlı bir makale olmuştur takıldığınız yerleri yorum bölümünde belirtirseniz seve seve yardımcı olurum.
Emre Babacan